Ukupni depoziti kod banaka u BiH na kraju septembra iznosili su 12,4 milijarde i veći su za oko 520 miliona maraka ili 4,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a polovinu ukupnih depozita čini novac stanovništva. U banci navode da je Svjetski dan štednje, 31. oktobar, ove godine u znaku jačanja povjerenja stanovništva u banke. Depoziti stanovništva u BiH iznose 6,16 milijardi maraka, što čini gotovo polovinu ukupnih depozita, a veći su za oko 750 miliona maraka. Od ukupnih depozita stanovništva, depoziti po viđenju čine 2,37 milijardi maraka ili 38,5 odsto, dok oročeni i štedni depoziti iznose 3,79 milijardi maraka ili 61,5 odsto. Depoziti stanovništva u markama iznose 1,97 milijardi ili 31,9 odsto, u evrima 3,78 milijardi ili 61,4 odsto, a depoziti ostalih stranih valuta 410 miliona maraka ili 0,7 odsto. U Centralnoj banci BiH navode da su pozitivni trendovi u oblasti štednje rezultat vraćanja povjerenja u bankarski sektor, koje je bilo narušeno usljed globalne krize.
Ukupni depoziti kod banaka u BiH na kraju septembra iznosili su 12,4 milijarde i veći su za oko 520 miliona maraka ili 4,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a polovinu ukupnih depozita čini novac stanovništva, podaci su Centralne banke.
U banci navode da je Svjetski dan štednje, 31. oktobar, ove godine u znaku jačanja povjerenja stanovništva u banke.
Dodaju da depoziti stanovništva u BiH iznose 6,16 milijardi maraka, što čini gotovo polovinu ukupnih depozita, a veći su za oko 750 miliona maraka.
- Od ukupnih depozita stanovništva, depoziti po viđenju čine 2,37 milijardi maraka ili 38,5 odsto, dok oročeni i štedni depoziti iznose 3,79 milijardi maraka ili 61,5 odsto - kažu u Centralnoj banci BiH.
Depoziti stanovništva u markama iznose 1,97 milijardi ili 31,9 odsto, u evrima 3,78 milijardi ili 61,4 odsto, a depoziti ostalih stranih valuta 410 miliona maraka ili 0,7 odsto.
U Centralnoj banci BiH navode da su pozitivni trendovi u oblasti štednje rezultat vraćanja povjerenja u bankarski sektor, koje je bilo narušeno usljed globalne krize. Dodaju da je povjerenje u bankarski sektor učvršćeno uz pomoć sistema osiguranih depozita.
Predsjednik sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista ES "SNjOT" Aleksandar Ljuboja kaže da se u ovoj godini vratilo povjerenje stanovnika banke, te da je riješen problem nastao krajem 2008. godine, kada se čitav ekonomski sistem srušio.
- Štednja stanovnika je porasla, a samim tim i povjerenje u banke. Čuvanje novca u bankama donosi pozitivne efekte na ekonomiju zemlje - rekao je Ljuboja.
U Agenciji za bankarstvo Republike Srpske rekli su da je do 30. juna ove godine na računima štednje i na tekućim računima stanovnika bilo ukupno 1,27 milijardi maraka.
- Štednja stanovnika iznosila je 969,7 miliona ili 24 odsto od ukupnih depozita banaka i porasla je za 75,5 miliona maraka ili osam odsto u odnosu na kraj prošle godine - kazali su u Agenciji.
Oročena štednja u Srpskoj iznosi 745,2 miliona maraka i ima stopu rasta od osam odsto, dok štednja po viđenju iznosi 224,5 miliona i veća je za sedam odsto u odnosu na 2009. godinu.
- Veće učešće oročene štednje u ukupnoj štednji rezultat je vraćanja povjerenja u banke. Tome je u značajnijoj mjeri doprinijela i funkcionalna i efikasna supervizija banaka, te osiguranje depozita - ističu u Agenciji za bankarstvo.
Devizna štednja
Devizna štednja u Republici Srpskoj zaključno sa 30. junom iznosila je 781,6 miliona maraka, sa stopom rasta od osam odsto što predstavlja 81 odsto od ukupne štednje.